Sitemizle ilgili her konuda telefon, e-posta , iletişim formu aracılığıyla görüş, öneri, eleştiri, sorun ve şikayetlerinizi bizlere iletebilirsiniz.


Esin Atalay - A-4 Daire-44

Merhabalar;

14 Mayıs tarihinde sitemizde düzenlenmiş  olan tenis etkinliği memnuniyet verici ve bu çalışmanın başlangıcı için teşekkür ederiz.

Tenis kortumuzda çalışma duvarı mevcut olmadığı için maalesef bireysel antremanlar yapamıyoruz.Bu konuda bir çalışma var mı?

İyi çalışmalar

Esin Atalay

 

Pazartesi, 22 May 2017 11:56
Site Yönetimi

Merhaba Esin ATALAY ;

Bu sene tenis duvarı yapımı yapılacaktır.İyi günler dileriz.

Salı, 23 May 2017 09:25
Alim

Merhaba

Buradan çoğunlukla şikayet, talep ya da serzenişlerimizi iletiyoruz. Bu kez ise teşekkür etmek için yazmak istedim. Sitemiz içerisindeki dairelerin de jeneratörden faydalanması için emeği geçen ne kadar kişi varsa teşekkür etmek isterim.

Saygılarımla

Cuma, 17 Mart 2017 06:55
Site Yönetimi

Merhaba Sayın Alim ÇEÇEN ;

Bu hassas davranışınız için çok teşekkür ederiz.Site için çalışmaya var gücümüz ile devam etmekteyiz. 

İyi Günler ...

Cuma, 17 Mart 2017 09:34
Uğur - B2 D23

Merhaba. Dairelerde bulunan Diyafonda görüntü neredeyse sıfıra yakın. Aşağıdan zile basan kişi hiç belli olmuyor. En basit apartmanlarda bile cam gibi renkli görüntü sistemi mevcut. Görüntü kalitesinin arttırılması için bir çalışma yaparsanız seviniriz. 

Salı, 07 Mart 2017 17:37
Site Yönetimi

MERHABA UĞUR BEY ; 

2017 YILI FAALİYETLERİNDE MAS DİAFON SİSTEMLERİNİN KONTROL VE İYİLEŞTİRİLMESİ İLE İLGİLİ BİR PLANLAMA VAR .İLGİLİ FİRMA İLE GÖRÜŞMELERİMİZ DEVAM ETMEKTEDİR.BİLGİLERİNİZE SUNULUR.İYİ GÜNLER DİLERİZ.

Cuma, 10 Mart 2017 14:55
Alim ÇEÇEN - C3

Sn. Yönetici,

Bilindigi üzere sitemizde diger bloklarin aksine C bloklarinin arka girisleri ön tarafa bakmakta ve bu nedenle bu girisler yogun kullanilmaktadır. Ancak çocuk arabasi varken bu girisleri kullanmak çok sıkıntı ve tehlike oluşturuyor. Çünkü arka girislerde hiçbir sekilde rampa düsünülmemis. Bu sorunun giderilmesi için geregini yapmanizi rica ederim.

Saygilarimla

Pazartesi, 16 Ocak 2017 07:46
Site Yönetimi

SAYIN ALİM ÇEÇEN ; 

C3 Blok'un keşfini yaptıralım,maliyeti çıksın konu ile alakalı sizi bilgilendirelim.Maliyet yetkilerimiz dahilinde olursa hemen yapalım.Yetkilerimizi geçerse  Toplu Yapı Temsilciler  Kurulu  'na götürelim.İyi günler dileriz.

Salı, 17 Ocak 2017 16:21
SUPHİ YILDIRIM - C4

Site yönetimine çalışmalarında kolaylıklar diliyorum. Sitemizde SUPERONLINE ve TTNET firmaları hizmet vermekte, ancak bildiğim kadarıyla TURKSAT UYDUNET firmasının altyapısı olmadığından hizmet verememekte. TURKSAT UYDUNET'in de hizmet vermesi için yönetim olarak girişimde bulunabilir misiniz?   

Cuma, 13 Ocak 2017 20:33
Aydın YILDIRIM - a1 d2

Merhabalar,Öcelikle  çalışmalarınızda  başarılar  dilerim.Toplantı tutanaklarını  okudum.Yapılacak  çalışmaları destekliyorum.Kronik  sorunlu  olan  birkaç  problemden  bahsedeceğim.Birincisi  A1 blok  ön ve  arka  giriş çıkış  kapıları.Diğer  blokların  kapılarının  durumları  da  tahminimce  aynı  vaziyettedir.Bu  kapılar  bize  teslim  edildiğinde  saat  gibi  çalışıyordu.Sessiz  ve  gürültüsüz çalışıp ve  aynı  zamanda  soğuktan da  korunmamıza da  yardımcı  oluyorlardı.İkinci sorun  diyafon  sistemi...2-3  GÜNDE  BİR  MUHAKKAK  ZİLİMİZ  çalıyor.1.RAKAMI 2  YAZIP , 2  RAKAMA  bastığını  sanıp basamayan  vatandaş  arama  tuşuna  bastığında   2 numaralı  dairenin  zili  çalıyor.11 numaralı  daireyi  arayacak  vatandaş ,1 numaralı  daireyi  arıyor.35  numarayı  arayacak  vatandaş 3  e basıp  5  bastığını  sanıyor  ve  3  numaralı  dairenin  zili  çalıyor. Kodlamalar 01-02-03-04-05-06-07-08-09-10-11-12  diye  yapılırsa  bu  sorun  ortadan  kalkar.Madem  arka  kapılara da  diyafon  sistemi  yapılacak  ,yapacak  firmaya  mevcuttakilerin de düzeltmesi  işini verebilirsiniz. Birinci  soruna  tekrar  dönersek,teknik  personelimiz  kapı  işinden  anlamadıkları  için  bu  sorun  çözülemiyor.İyi  bir  kapı  işi  yapan  firmayla  anlaşma  yapıp   3 aylık  bakım  anlaşması  gibi  bir  şey  yapabilirsiniz.19  blok  var ve mevcutta şuanda  114  tane  kapı  günde  en  az  150 şer  defa  açılıp  kapanıyor.Yeni  kapıları da  eklediğinizde  bu  sayı 114+38=152  adet  kapı  günde  en  az  150 şer  defa  açılıp  kapanacak.Bu  işi  bizim  personelimiz  malesef  yapamaz..Onun  yerine  gerçek  profosyenel  bir  ekiple  anlaşma  yapmanız  şart.Kapıların  durumları  içler  acısı,AHIR  kapısından  farksız gibi.Kapıyı  ayarlayamadıkları  için  kapıların  kapanırken  ses  yapmamasını  ve  aynı  zamanda dışarıdaki  rüzgarın  içeri girmemesini  sağlayan  fitiller  çıkarılmış.Böyle  olunca da  güm güm  kapanan  veya  kapanamayan  kapılar ...Kilit  yerleri  sök  tak  yapmaktan  delik  deşik  olmuş.Kilit  kasalarının  ve  karşılıklarının  değiştirilmesi  şart  gibi.Bu  durum  kimi  rahatsız  ediyor giriş  kat  ta  oturan  kişileri.Diğerlerinin  umurunda mı  ? BLOK YÖNETİCİMİZDE  GİRİŞ  KATTA  OTURUYOR  AMA  ONU  RAHATSIZ  ETMİYOR  MUHTEMELEN.Gerçi  O  da  haklı olabilir, doğru  düzgün  çalışan  bir  apartman  kapısı  görmediyse  normal  deyip geçip  gidiyordur. Yeni  yapılacak  kapıları  yaptıracağınız  firmaya  bu  işi  danışıp  çözüm  bulacağınızı  düşünüyorum.Olursa  memnun  olurum,olmazsa  yapacak  bir  şey  yok.

Şimdiden  ilgi  ve alakanız teşekkür  eder, saygılarımı sunarım.

Perşembe, 12 Ocak 2017 14:47
Site Yönetimi

SN.AYDIN YILDIRIM; 

ÖNCELİKLE BU KONULARA GÖSTERDİĞİNİZ HASSASİYETTEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİZ. ALİMİNYUM KAPILARIN DURUMLARINI BİLİMSEL OLARAK ANLATMIŞSINIZ,ARKA KAPILAR YAPILIRKEN ÖN KAPILARIN MENTEŞE,FİTİL GİBİ AKSAMLARININ DA HEM BAKIMLARI HEMDE İHTİYAÇ DUYANLARIN YENİLENMESİ GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR. DİYAFON SİSTEMİNE GELİNCE AYNI ŞEKİLDE ONUDA YAPARKEN HEM 1'DEN 9 'A KADAR OLAN DAİRELERİN ÖNÜNE SIFIR GETİRMEYİ HEM DİYAFON SİSTEMİNİN GELİŞTİRİLMESİ MEVZUSUNU KONUŞUR, YAPILABİRLİĞİ VARSA HALLEDERİZ.İLGİNİZDEN DOLAYI TEKRAR TEŞEKKÜR EDER .İYİ GÜNLER DİLERİZ.

Pazartesi, 16 Ocak 2017 15:28
Sevinç - C3-D47

Iyi günler,

Ben daha önce de bu konuda yazmıştım ancak hiçbir gelişme olmadığını görüyorum.

Konu :PEYZAJ 

                       B kapısından girdiğimde yaz kış yemyeşil bir çevre görmek istiyorum:)) !!

Peyzaj ,ancak her yerle ilgili değil. C3 VE C4 Blokları çevresi .Çünkü Oyakkent 2 de şöyle bir dolaştığımda gördüm ki 2.faz hariç her yer gayet güzel yeşillendirilmiş.Hatta kış ayına girdiğimiz şu günlerde çam ağaçlarının bolluğu dolayısıyla etraf hala yemyeşil. Öyle ki;

  • Büyük çam ağaçları,
  • Kalın gövdeli ağaçlar,
  • Çocuk parklarının hemen etrafını çevreleyen yeşillendirmeler.
  • A Güvenlik kapısının oraya farklı tasarımlar

Bunların hiçbirini, B güvenlik kapısından başlayarak ,basket ve futbol sahalarının çevresinde , spor aletleri bölümü ve cocuk parkları (C3-C4 çevresindeki) etrafında göremiyorum malesef. Sanki burası farklı bir site.Yapılan peyzaj çok güçsüz.Zaten kendisini yaz aylarında bile gösteremeyen ince gövdeli ağaçlar,varlığı ile yokluğu arasında bir fark olmayan cılız mı cılız çam fideleri hele şu gunlerde yok hükmünde.

 Oyakkent 2 yeni bir proje olmasına rağmen kapalı otoparkı,havuzu, kapalı spor mekanı olmayan bir site. En azından peyzajımız muhtesem olsa da!! bizi teselli etse.

 Bu problem;üzerinde düşünülürse, halledilebilir kanaatindeyim eldeki imkanlarla,bunun ispatı;halledilmiş olan kısımlar....

 Ama üzerinde düşünülmez ve Oyakkentin diğer bölümleri ile kıyaslanmaz  ise; site yonetimi faaliyet raporunda belirtmiş oldugunuz "Şu kadar ağaç aldık dikeceğiz " maddesinin bizim buralara pek faydası olmayacağı kanaatindeyim.....

   Problemlerin halledilmesinde ,hassasiyet,azim,başarı ve kolaylıklar diliyorum.

 

 

 

Pazar, 04 Aralık 2016 15:13
Site Yönetimi

Merhaba Sevinç Hanım; Oyakkent 2 sitesinde A Kapı ile B Kapı yani 1. ile 2. kısım arasındaki peyzaj konusunda fark olduğu tarafımızdan da bilinmekte ve yapılan faaliyetlerde 2. kısıma ağırlık verilmektedir.Ayrıca yapıcı uyarılarınızdan dolayı  teşekkür eder 2.kısma yapacağımız peyzaj faaliyetleri hakkında sizi ayrıca bilgilendireceğimizi bilmenizi isteriz.Saygılarımızla.  

Pazartesi, 05 Aralık 2016 12:57
Sadettin - B-7

Merhaba;

Dün ilettiğim konulardan koridor lambası konusunda dönüş yaptınız ama bu seferde asansör çıkışında bulunan lamba yanmıyor. Sanırım sorunu kökten çözmeyi deniyorsunuz. Lamba arızalı ise iptal edelim gibi.

Ayrıca bu sayfada maillerimiz yayınlanırdı, şimdi neden yayınlanmıyor. Buda yeni bir uygulamamı, çok şikayet geliyor, o zaman sayfayı komple kaldıralım diyemi düşünülmüş acaba.

Cuma, 14 Ekim 2016 15:49
Alim - C3

Sn. Yönetici,

Siz, Oyakkent-2 2.fazda oturuma başlanıldıktan sonra göreve gelen 3.ncü yönetimsin. Daha önceki yönetimler maalesef aşağıda belirteceğim soruna bir çare bulmadılar/bulamadılar.

Özellikle yaz aylarında C3 blok önündeki parkta çocuklar bazen ailelerin refakatinde (ki bu ailelerin çocuklarına dur dememeleri çok ilginç) bazen de tek başlarına kimi zaman saat 01.00'e kadar bağıra çağıra oyun oynamaktalar. Ertesi gün işe gitmesi gereken, o saatlerde uyuması gereken çocukları olan, bazen de hastaları olan insanlarız. Bu konuyla ilgili olarak haftada belki 3-4 kez, bazen aynı gün 2-3 kez güvenliği arayıp kalabalığı dağıtmasını istiyoruz ama nafile. Bilmiyorum C3 dışında bu sorunu yaşayan başka bir blok var mı? Eğer varsa ortak bir çözüm bulmanızı rica ediyorum. Daha önceki yönetimlerin çözmediği/çözemediği bu soruna sizin bir çözüm bulmanızı temenni ediyorum.

Ben aklıma gelen bir çözüm size ileteyim; belli bir saatten sonra çim sulama sistemini devreye alıp o parkı sulayabilirsiniz. Belki kulağa komik, saçma gelebilir ama bu insanları durduracak çözümlerden biri bu gibi duruyor.

Saygılarımla

Perşembe, 30 Haziran 2016 08:33
Site Yönetimi

Merhabalar Alim Bey; 

Yaz ayı olması nedeni ile bir çok blokta aynı şikayetler olmaktadır.Ancak siz sorunu bildirmekle kalmayıp birde çözüm teklif etmişsiniz.Teklifinizi mutlaka değerlendirip otomatik sulamayı sizin blok için daha erken saate alacağız.

Teşekkür eder, İyi Bayramlar Dileriz. 

Perşembe, 30 Haziran 2016 11:19
Powered by JoomVita VitaBook

Online İşlemler

Go to top